Hazal Kurt | Söyleşi

Hazal Kurt | Söyleşi

Antalya Film Forum‘a ulaştığımız gün, koştur koştur forum mekanı olan Cam Piramit’e gittik. Derdimiz Kısa Film Work In Progress Pitching Platformu‘nu kaçırmamaktı.  Kısa Film Work In Progress Pitching Platformu, forum kapsamına bu sene ilk defa dahil edilmiş ve kim ne derse desin kısa filmciler için çok büyük bir şans. Henüz duymamış olanlar için ne olduğunu açıklamak gerekirse çekimine başladığınız ama henüz bitirmediğiniz kısa film projenizi uluslararası bir jüriye ve dünyanın her yerinden gelen sinema profesyonellerine sunuyorsunuz. Herkesin elini kolunu sallaya sallaya girebildiği bir ortam olmadığı için çok daha profesyonel bir ortamda, bir anlamda filminizin geleceğini daha bitmeden şekillendiriyorsunuz. Çünkü platformu izleyenler arasında hem Türkiye’den hem de dünyadan yapımcılar, yönetmenler ve dağıtımcılar var. Platformda finalist olan kısa filmcilerin en büyük kazancı da ödülden ziyade bu sektörel ortam zaten. Gelecek senelerde de devam edeceğini umduğumuz bu platforma bu sebeple mutlaka başvurmanızı öneririz. Antalya Film Forum’daki etkinlikler, alanlar, platformlar ve bunları nasıl kullanabileceğinize, hazırlanabileceğinize dair daha ayrıntılı bir yazı hazırlayacağız. Gelelim asıl meselemize yönetmen Osman Yazıcı ve yeni kısa filmi İki Elin Arasında‘ya…

Yönetmenin halen festivallerde gösterilen önceki kısa filmi, İT.

Osman’ı ve halen festivallerde dönen kısa filmi İT‘i daha öncesinden biliyorduk ancak tanışma şansımız hiç olmamıştı. Kısa Film Work In Progress’te diğer kısa filmlerle birlikte sunumunu görünce yeni projesi üzerine biraz lafladık. Önce kendisini kısaca bir tanıtmak isterim. Osman Yazıcı, Türkiye’de ve dünyada bir çok uluslararası festivalde kısa filmleri yarışan bir yönetmen. Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Film Tasarım ve Yönetmenlik bölümü mezunu. Geçen sene az önce bahsettiğim İT adındaki kısa filmiyle mülteci çocukların kaçırılması ve işçi olarak çalıştırılmasına değinmişti. O projede çocuklarla çalışmaya iyice ısınmış olacak ki yeni kısa film projesi “İki Elin Arasında” ile sınırlarını iyice zorlamış. Çocuk ve hayvanlarla çalışmanın ne kadar zor bir iş olduğunu bildiğimden sırf bu yüzden bile takdiri hakettiğini söyleyebilirim. İT‘i de festival sürecini bitirir bitirmez Kısa İyidir’de yayınlamak üzere söz aldık. Yakında bu sayfalarda görebileceksiniz.

Osman, forumda pitchingini yaptığı yeni filmi ‘ İki Elin Arasında ‘ ile Kültür Bakanlığı Sinema destekleme kurulundan yapım desteği , İzmir İZSAŞ’ın düzenlediği Kısa Film Pitching platformunda da ‘ En İyi Proje ‘ ödülünü aldı.Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Antalya Film Forum da, Kısa Film Work in Progress kısmına seçilen 8 projeden biriydi. Platform sunumunda kısa bir bölümünü gördüğümüz çekimleri bizim için oldukça heyecan verici oldu.  Bu heyecanın bir kaç nedeni var. İlki bu yönetmenin 7. filmi ve kısa filmdeki anlatımlarının gitgide belirgenleştiğini düşünürsek ne çıkacağını epey merak ediyoruz. İkinci nedeni, daha önce çektiği kısa filmlerini beğeniyor olmamız. Üçüncü ve en önemli nedeni ise bu filmin senaryosu yazılmış herhangi bir kısa filmden öte, kendi hikayesinden yola çıkarak yazılmış olması.

 

Projenin diğer bir dikkat çekici yanı ise projeyi biz 2017’de konuşuyor olsak da aslında öyküsü yıllar önce, Osman henüz on yaşındayken yazılmış. Yaşadıklarını o dönemde öyküleştiren Yazıcı, on yedi yaşındayken, tretmanın ilk draftını çıkarmış ve o zamandan bu zamana kadar öyküyü bekletmiş. Çektiği filmlerde, toplumsal gerçekçilik üzerine giden ve bu alanda kısa filmler yapan yönetmen, 2016 yılının sonlarına doğru ise senaryoyu tekrar ele alıp son halini vermiş. Senaryoyu okuma şansımız olmadı ama anlattığı kadarıyla oldukça ilgi çekici. Film, anne ve babasınının ölümünden sonra babaannesi Meral ile yaşayan küçük Osman’ın, ailesinin ölümünden sonra yaşadığı konuşma bozukluğu problemiyle birlikte yaşadığı zorlukları anlatıyor. Karakterin adının Osman olması, Yazıcı’nın kendi adını taşıması ve bu kadar travmatik bir hikayeyi anlatması gerçekten zor ve cesaretli bir karar. Osman Yazıcı’nın konuşma bozukluğu problemini hikayenin merkezine alan hikayesinde küçük Osman; geçirdiği travma sonrası konuşma bozukluğu yaşıyor ve bu durum çevresi, okul arkadaşları tarafından dışlanmasına sebep oluyor. Küçük Osman tüm bunları rağmen cesaretli bir çocuk. Yaşadığı konuşma bozukluğu yüzünden kendisini topluma ve arkadaşlarına kanıtlamak için, okulda her yıl geleneksel olarak düzenlenen Güzel Şiir Okuma Yarışmasına katılmak istiyor. Fakat okul döneminde hepimizin çocukluk döneminde bir şekilde dahil olduğumuz merkezi hiyerarşik düzen yetmezmiş gibi çocukları rekabetçi bir zihniyetle yetiştiren Müdür ve sınıf öğretmeni Semra da Osman’ı görmezden geliyor ve ötekileştiriyor. Pek tabii film Osman’ın kendi hikayesi olsa da alt metninde eğitim ve iletişim problemleri yer alıyor. Bu da kişiselden evrensele uzanan bir hikaye oluşturmasına yardımcı oluyor. Yönetmen de filmiyle kendi yaşadığı deneyimler üzerinden bu konuların üstüne gitmeyi ve irdelemeyi hedefliyor. Dışlanan ve ötekileştirilen küçük Osman, filmin devamında babasının eski sahaf dükkanından kalma kutu ile kaybettiği özgüvenini bulacak ve şiir yarışmasına katılmak için önüne çıkan tüm engelleri yenmeye çalışacak.

 

Osman’la filmin yapım süreçlerini konuşurken İki Elin Arasında için bir kısa filmciden çok uzun metraj yönetmeni gibi detaylı ve zahmetli bir çalışma yürüttüğünü gördük. Sizlerle kendisini ve filmini tanıştırmayı istememizin nedenlerinden biri de buydu. Yaptığı işi ciddiye alan yönetmenin diğer kısa filmcilere de iyi bir örnek olacağını, deneyimlerinden pek çok insanın faydalanacağını umuyoruz. Filmde sınıf sahnelerinde kullanılan 45 çocuk ve bu çocuklarla birlikte toplamda 130 çocuğun filmde rol almış. Yazıcı ve ekibi 12 hafta boyunca filmde oynayacak çocuklara kamera önü oyunculuk atölyesi, drama dersi vererek onları filme hazır hale getirmeye çalışmış. Bu sürecin çocuklar ve aileleri için nasıl bir deneyim olduğunu düşünebiliyor musunuz? Filmin bu ön hazırlık süresinde, içine kapanık, dışlanmış, kendisini kapatmış çocuklar filmin hazırlık aşamalarında haftada dört gün bir çok eğitimden geçmiş. Bu arada işin ironik yanı çocukların içinde gerçekten konuşma bozukluğu yaşayan çocuklar varmış ve filmle beraber özgüvenlerini toplayarak daha iyi iletişim kurabilir olmuşlar. Çocukların ailerinin de filmde yardımcı oyuncu olarak görev almasıyla, toplamda 190 kişilik kocaman bir ekiple filmin çekimleri gerçekleşmiş.

 

İki Elin Arasında, şu aralar post prodüksiyonu devam eden, yapımı hala sürmekte olan bir kısa film. Ancak tüm bu aktardığımız bilgilerden de fark edeceğiniz üzere sadece bir kısa film ve ekibi değil, sosyal bir amaç da içeren oldukça güzel ve heyecanlandıran bir oluşum.  Hikayesini dinlediğimiz, görüntülerini izlediğimiz bu filmi umarız ki sadece önümüzdeki sene festivallerdeki izleyiciler, kısa filmciler değil; UNICEF ve eğitim alanında çalışan STK’lar da izleyip, destekler. Osman Yazıcı ve İki Elin Arasında filmiyle ilgili haberlerin takipçisi olacağız. Yolunun açık olmasını diliyoruz. Bu esnada siz de kendisini ve filmini takip etmek isterseniz sosyal medya hesaplarını aşağıya bırakıyoruz.

“KONUŞMA BOZUKLUĞU BENDE AMA İLETİŞİM KURAMAMA PROBLEMİ HERKESTE”

“KONUŞMA BOZUKLUĞU BENDE AMA İLETİŞİM KURAMAMA PROBLEMİ HERKESTE”

Dört yaşından beri ağzına takılan konuşma bozukluğu, iyi cümleler kurmasının önüne geçemiyor. Hatta cümle kurmasının da ötesinde, son kısa filmi için bir anlatı kurgulamasının da ilhamına dönüşmüş: “Konuşma bozukluğum gözlem yeteneğimi geliştirdi. ..
Tümünü oku
Hazal Kurt | Söyleşi

Hazal Kurt | Söyleşi

kisaiyidir.net'ten Hazal Kurt ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tümünü oku